MD climbing club‎ > ‎Treniruotės‎ > ‎

Teisingas apšilimas ir atvėsimas

Patinka tau tai ar ne, apšilimas yra būtinas prieš treniruotę ar varžybas. Geras apšilimas sumažina susižalojimo riziką, jis taip pat leidžia fiziškai ir protiškai pasiekti geriausių rezultatų. Kai kas vis dar bando įvairias apšilimo idėjas, tokias kaip keli prisitraukimai ant skersinio ar keletas sekundžių bėgimo vietoje. Nereikia net kalbėti apie tai, kad tiek nepakanka ir šie sportininkai anksčiau ar vėliau sumokės prastais rezultatais varžybose ar dar blogiau, gaus traumą.

Daugumai fizinių veiklų apšilimas apima kelis etapus, įskaitant pulso pakėlimą, bendrus judesius, tempimą, pulso padidinimą ir pagaliau tam tikram lipimui specifines užduotis. Visa tai gali užtrukti nuo 15 iki 30 minučių. Čia pratimų sąrašas, kuris padės jums pasiruošti fiziškai ir protiškai sunkiam lipimui ar treniruotėms ir padės išvengti traumų.

1 etapas – Pulso kėlimas

Prieš pradedant bet kokį sunkų fizinį krūvį, svarbu jums padidinti savo pulsą, kad vyktų greitesnė kraujotaka, o jūsų raumenys sušiltų. Tai galima pasiekti įvairiais būdais, tačiau būtų geriausia kad eidami treniruotis vietoj išlipimo iš mašinos ar troleibuso šalia laipiojimo salės pasirinktumėte truputį didesnį atstumą paeiti greitu žingsniu, bėgte ar dviračiu, tuomet turėtumėte ateiti šiek tiek uždusę. Taip sutrumpinsite apšilimo laiką ;) Turėtumėte eiti 10 minučių ar daugiau, jei ne, atlikite nedidelį lankstą, tai viskas, kas padės jums šiek tiek pagilinti kvėpavimą, o kūnas jaustųsi šiek tiek sušilęs. Tai taip pat padės jums atsibusti po sėdėjimo prie stalo visą dieną, aišku jeigu tenka sėdėti :)

2 etapas – Bendras raumenų apšilimas

Kai jūsų kūnas jau apšilo, o širdis stipriai varinėja kraują, dabar tikrai svarbu atlikti pratimus, kurie padėtų išvarinėti kraują į pagrindinius raumenis. Per apšilimą reikėtų įsitikinti, kad visos didelės raumenų grupės jaučiasi laisvai. Įgyvendinus pirmąjį etapą, bus apšilę kojos, o širdis gavusi truputį krūvio, dabar svarbu, kad sušiltų pagrindinių raumenų grupės dalyvaujančios laipiojime.

Norėdami tai padaryti dirbame nuo viršaus į apačią ir paprastai reiktų padaryti 20 pakartojimų kiekvieno iš šių pratimų.

• Pakreipti švelniai ir tolygiai galvą į šonus, pirmyn ir atgal.

• Pasukti pečius į priekį ir atgal lėtais judesiais.

• Pasukti rankas malūnu į abi puses,

• Pakelti rankas aukštyn ir žemyn virš savo galvos lyg keltumėt svorius.

• Padaryti aukštų šuoliukų

• Svarbiausias pratimas - pakratyti rankas taip, lyg būtų ilsimąsi trąsoje, tam, kad kraujas patektų žemyn į pirštus ir dilbius.

Dabar jūs turėtumėte jaustis sušilę, atsibudę ir pražvalėję, pasiruošę trečiajam etapui.

Tempimo pratimai gali būti daromi ir apšilimo ir atvėsimo po treniruotės metu (warm-down), arba kaip papildomi pratimai per treniruotes. Norėčiau juos įtraukti į atvėsimą arba kaip papildomas pratybas per poilsio dienas, siekiant pagerinti lankstumą. Per savo apšilimą aš nedarau tempimo pratimų, tačiau jei jaučiu tam tikroj kūno daly skausmus, ar ta vieta isitempusi, reikalauja papildomų pratimų, neabejotinai reiktų juos padaryti. Jūs žinote savo kūną geriau nei kas kitas, ir jei manote, kad raumuo yra šiek tiek per standus arba jautrus, ypač reikia atkreipti dėmesį į tą zoną ir padaryti papildomą apšilimą ir tempimą.

3 etapas – Pulso padidinimas

Dabar jūs esate pasiruošę šokti į savo batelius ir imti magnezijos maišelį. Net jei jūs planuojate maršruto sesiją, rekomenduojame, jei įmanoma, padaryti boulderingą sušilimui. Kitas privalumas yra tas, kad jis taip pat suteikia Jums tam tikrą laiką išbandyti naujus dalykus ir sutelkti dėmesį į techniką nerizikuojant sudėtingose vietose.

Yra daug apšilinėjančių climberių, kurie yra netoli jų maksimalios ribos, kur jie kovoja dėl topo, nors tai gali pasirodyti įspūdinga, kad taip jie gali apšilti, pradėję nuo tokių nelengvų trąsų, tačiau tai rizikinga dėl susižalojimo pavojaus, o taip pat turi įtakos jų lipimui visą likusią dienos dalį. Tai ne apšilimas.

Apšilinėjant ant uolų gerai yra pasirinkti labai lengvą boulderio problemą, po truputį ją sunkinant. Reikia sutelkti kuo daugiau dėmesio į kūno judėjimą, kojų judesius, lipti sklandžiai ir užtikrintai, taip tiksliai ir paprastai kaupti pasitikėjimą lipimui. Palaipsniui bandyti šiek tiek sudėtingesnius judesius. Jei viskas atliekama tinkamai ir saugiai, gerai susipažįstama su uola sudėtingam maršrutui.



4 etapas - Sporto specifinės užduotys

Kai jūs jau turėjote padaryti lengvesnes trąsas apšildami atėjo laikas palaipsniui kelti intensyvumą . Žinoma, jei jūsų didžiausia riba buvo 6c jums nebūtina peršokti tiesiai į 6b +, bet palaipsniui dirbti pradedant gal 5 +, tada 6a + tada gal 6b -.

Svarbu padaryti bent tris trasas/boulderio problemas prieš bandant trąsą kuri yra netoli jūsų limito. Boulderingui gali užtrukti iki valandos kol pradėsit jausti tinkamą pajėgumą ir būsit pasiruošę bandyti savo projektą. Svarbu, kad šiuo metu jūs apšilinėtumėt specialiai vėliau daromo maršruto tipinius judesius. Jei bus ilgas ištvermės maršrutas nenaudinga apšilimą daryti tris trumpais boulderingo maršrutais, žinoma, jei jūs ketinate pabandyti trumpą sunkų maršrutą / Boulderio problemą, nebūtų jokios prasmės daryti tris 30 metrų apšilimo maršrutus!

Be to, sienos kampas vaidina svarbų vaidmenį jūsų apšilimui. Jei bandote sunkią vertikalios uolos trasą, bus svarbu apšilti ant techninių vertikalių trąsų, tempiant kojas, siekiant pagerinti lankstumą jūsų lipimo metu. Jeigu jūs planuojate daryti sunkią daug jėgų reikalaujančią boulderingo problemą, bus svarbu apšilti jūsų greitai susitraukiančias raumenų skaidulas, bandant panašią, bet mažiau jėgos reikalaujančią problemą, o gal net padaryti prisitraukimų / laikymąsi ir pan.

Santrauka

Iš esmės :) Apšilinėjant pirma svarbu pakelti pulsą ir kūno temperatūrą, tada apšilti viršutinę kūno dalį. Tada pradėti labai lengvai laipioti, sutelkiant dėmesį į techniką ir tolygų judėjimą ant uolos/sienos, kurti tvirtą pagrindą savo maršrutui, padidinti pasitikėjimą ir uolos pajautimą. Paskutinis, bet ne mažiau svarbus apšilimas daromas specialiai tam laipiojimui, kurį jūs ketinate daryti per sesiją, pavyzdžiui, jeigu yra mokymasis ištvermės, ar turite ilgą maršrutą, tada reikėtų orientuotis į lėtą dilbio „užpumpavimą“ ir kraujotakos padidinimą į konkrečią raumenų grupę, kurią turėsite naudoti lipdami, t.y. dilbių, toks pasiruošimas padės iveikti sudėtingesnę trąsą. Jei bandote labai techninį lipimą, svarbu yra apšilinėti ant tokių pačių ar panašių kampų sienų, taip gaunant balansą, išsiaiškinti kur ir kokia geriausia trintis batams ir kaip pasitikėti kojomis. Taip pat ji gali padėti pratampyti kojų ir rankų raumenis, ir tai bus kaip dalis jūsų apšilimo programos, sužinosit kaip jums išsaugoti kūną arti tos sienos ir padės treniruoti aukštus žingsnius, kurie yra dažni ant vertikalių sienų.

Bet juk tai tik Jūsų kūnas! lipimas nebus efektyvus, jeigu Jūs skubinsitės ar užmiršit įprastai apšilti.


Atvėsimas

Daugumos galvose apie atvėsimo pratimus po treniruotės sukasi viena mints - kuo greičiau grįžti namo. Dėja tai nėra tinkamas būdas baigti treniruotės dieną ir yra būtina pabaigti treniruotę atvėstant. Geras atvėsimas adekvatus ir toks pats svarbus kaip apšilimas, dėl to dar po fizinių pratimų jūsų kūnas turi stipriai adaptuotis ir per tą laiką atsistatyti i normalią būseną.

Raumenys, kurie dirbo kol jūs lipote pasidaro mažiau aktyvūs. Tuo metu kaupiasi pieno rūgštis, ji susidaro kai raumens ląstelės nebegauna pakankamai deguonies, o raumuo sustingsta, pasidaro ne toks lankstus, net gali pradėti skaudėti. Kol ilsimąsi raumuo neatlieka pakankamai darbo ir nesukuria tiek jėgos, kuri pašalintų šias atliekas. Todėl būtina judinti raumenis po treniruotės, lėtai ir ritmingai, tol kol kūnas grįš į ramią būseną. Šitas atvėsimas turėtų užtrukti nuo 10 iki 15 minučių. Tai apsaugos nuo raumenų sukietėjimo ir lengvo skausmo, sužalojimo ir padarys kitą treniruotę veiksmingesnę.

Atvėsimas neturėtų būti nuobodus. Jis gali susidaryti iš keleto labai lengvų trasų, pabėgiojimo ar kito aerobinio tipo užsiėmimo, bet ko, kas padėtų kraujo patekimui į raumenis. Tačiau svarbiausia kad tai nebūtų sunkus darbas, kūnas turi atvėsti palengva. Jeigu jaučiate kad reikia daug pastangų, reiškia jūs tai darote blogai.

Comments