Kaip išsirinkti laipiojimo bateliusBene svarbiausia laipiotojo įrangos dalis yra laipiojimo bateliai. Taigi kaip susigaudyti tokioje didelėje jų įvairovėje ir išsirinkti tinkamiausius?


Laipiojimo bateliai yra skirtingų tipų, priklausomai kiek jūs laipiojate, koks yra jūsų lygis, kur laipiojate ir kokią laipiojimo rūšį praktikuojate, netgi ant kokio tipo uolų lipate,  pagal tai jums bus lengviau apsispręsti kokius batelius išsirinkti.

Sportuojantiems ir pažengusiems laipiotojams patariama turėti  bent dvi poras batų: vienus patogesnius treniruotėms, kitus, ypač  tvirtai  aptempiančius pėdą sunkiems projektams ir varžyboms.


Tiek pirmu tiek antru atvėju nauji  bateliai smarkiai aptemps pėdą, jokiu būdu negali būti laisvumo kulne, o pirštai skirtingai nei įprastuose batuose turi būti sulenkti ir suspausti.  

Jei parduotuvėje yra laipiojimo sienelė, batelius geriausia išbandyti ant jos. Jokiu būdu netikrinkite batelių patogumo vaikščiojant, atsiminkite, ką perkate ;)


Pradžiai reiktų rinktis suvarstomus raišteliais, ilgesniems lipimams pritaikytus batelius, jie bus neišformuoto, tiesaus pado, todėl  patogesni.  Tokie bateliai tinkami mokymuisi lipti salėje ar ant uolų, jų nereiks dažnai nusiiminėti, kad pailsėtų pirštai. Tačiau jie nepritaikyti sudėtingiems maršrutams. Nerekomenduojama pradžiai pirkti įsimaunamų batelių (slipers) stiliaus, kurie neturi nei raištelių, nei lipdukų. Taip pat plonapadžių batų. Tai sunkiems boulderingo lipimams arba varžyboms skirti bateliai. 

 

Boreal ir 5.10 gaminami bateliai paprastai tinkami platesnei kojai, o La Sportiva ir Scarpa siauresnei. Bet tai nėra taisyklė, daug priklauso ir nuo modelio.  Taip pat nereikėtų pirkti batelių padal batų dydį, nes laipiojimo batelių dydžiai yra gana reliatyvūs, kiekvienas gamintojo ir net modelio dydžiai labai skiriasi. La Sportiva kai kurių modelių bateliai gali būti iki 5 dydžių mažesni nei nešiojamų kasdienių batų, o Rock pillars dydžiai beveik nesiskiria. Taip pat vieni išsitampo daug daugiau, todėl reiktų pasikonsultuoti pardavėjo ar kitų laipiotojų dėl dominačio modelio ir tokiu atvėju pirkti labiau spaudžiančius batelius.

Varžyboms ar boulderingui skirti bateliai būna išformuoto pado, nukreipiančio pirštus žemyn. Taip sukoncentruojama daugiau spaudimo jėgos pirštuose, patogiau lipti neigiama siena arba lubomis.  Jie jautresni mažoms kojų atramoms. Nauji varžybų bateliai gali net sukelti diskomfortą bei skausmą. Juos pratampyti laipiojant tiek, kad idealiai prisitaikytų prie jūsų kojos gali prireikti net mėnesio. Neretai naudojamas plastikinis maišelis vietoj kojinės, batelio užsidėjimui ir kad  išvenkti nutrynimų. Renkantis batelius boulderingui taip pat reiks iškentėti šią procedūrą.

Geri laipiojimo bateliai padeda greičiau įsisavinti darbo su kojomis techniką, o kojos - tai antra pora laipiotojo rankų =)