Naujienos‎ > ‎

Laipiojimas - nauja negalią turinčių vaikų terapijos forma

Žilvinas Volskas paskelbė 2015-04-16 07:56   [ atnaujinta 2015-04-16 09:46 ]

Laipiojimas - nauja negalią turinčių vaikų terapijos forma

Laipiojimas - viena iš naujausių socialinės reabilitacijos paslaugų, skatinanti neįgaliųjų fizinį aktyvumą bei teigiamas emocijas. Kas dešimta šeima Lietuvoje augina negalią turintį vaiką. Kasmet Lietuvoje apie 2000 vaikų pirmą kartą nustatomas neįgalumas. Negalią turintys vaikai – jautriausia visuomenės grandis. Jie negali savarankiškai išbėgti į kiemą ir pažaisti su kiemo vaikais. Šių vaikų išvaizda, kalba ar elgesys atbaido bendraamžius normalios raidos vaikus. Todėl specialiųjų poreikių vaikų tėvai nuolat susiduria su daugybe iššūkių, kaip:

-          - pagerinti vaikų socialinius įgūdžius,

-          - ugdyti jų savarankiškumą,

-          - organizuoti užimtumą,

-          - skatinti judėjimą ir tuo pačiu gerinti jų savijautą.

Teikdami reabilitacijos paslaugas, specialistai susiduria su daugybe problemų: dažnos problemos dėl klientų motyvacijos stokos, jų nesavarankiškumo, bendravimo, bazinių gebėjimų stokos.

Didelę negalią turinčių vaikų tėvų dalį kamuoja baimės, išankstinės nuostatos, kad jų vaikas daug ko nesugebės. Trūksta bendrų viešų renginių, kuriuose dalyvautų ir specialių poreikių turintys vaikai.

2015 m. kovo 19 d. UAB „Laipiojimo centre“ įvyko projekto „Aš galiu laipioti“ pristatymas visuomenei. Tai pirmoji tokia Lietuvoje laipiojimo negalia turintiems programa. Šios programos tikslai:

-          - organizuoti turiningą ir sveiką laisvalaikį bei užimtumą neįgaliesiems laipiojimo salėje;

-          - propaguoti aktyvų laisvalaikį ir sveiką gyvenseną, skleisti su tuo susijusią informaciją;

-          - organizuoti ir remti negalią turinčių laipiojimo sporto šakos treniruotes, stovyklas, kitus renginius.

Kaip viskas prasidėjo?

VšĮ „Miegantys drambliai“ direktorė Inga Kupetytė Bunevičienė: „Užsienyje ši veikla pakankamai išplėtota. Tarptautinė laipiojimo sporto asociacija (IFSC) populiarina Paraclimbing‘o sportą ir maždaug prieš penkerius metus pradėjo organizuoti neįgaliųjų laipiojimo varžybas. Neįgaliųjų laipiojimo idėja Lietuvoje brendo jau seniai, tačiau anksčiau neturėjom tam tinkamų sąlygų. Pernai, atsidarius „Laipiojimo centrui“, kuris yra pirmasis Lietuvoje, pritaikytas turintiems negalią, pradedant nuo užvažiavimo vežimėliu į pastatą ir lifto, baigiant neįgaliesiems pritaikytais tualetais. Pačioje salėje nėra bortelių ir kitų kliūčių laisvai judėti, trasos pritaikomos individualiai kiekvienam laipiotojui. Laipiotojai saugomi virvių pagalba, todėl neįgalieji gali sportuoti saugiai“.

Taigi, 2014 m. rudenį VšĮ „Miegantys drambliai“, VšĮ „SocACTIVA“, Erasmus+ Europos  savanoriai UAB „Laipiojimo centras“ ir AB „Ortopedijos technika“ pradėjo įgyvendinti laipiojimo kaip terapijos neįgaliesiems idėją, remiantis užsienio praktika. 2015 m. sausio mėnesį 5 specialiųjų poreikių turintys vaikai 1 kartą per savaitę ėmė lankyti individualius užsiėmimus Laipiojimo centre, kur su jais pakaitomis dirba 7 savanoriai: 3 iš užsienio (Alex iš Rumunijos, Leonie iš Vokietijos, Milko iš Bulgarijos) ir 4 iš Lietuvos (Ieva, Lina, Žilvinas ir Marius). „Šiuo metu programa vykdoma tik savanorių, kurie specialiai apmokyti laipiojimo subtilybių, dėka. Teigiamas aspektas yra tas, kad savanoriai neturi išankstinių nuostatų, ką turintis negalią vaikas gali ir ko negali. Tai labai svarbu, dirbant su specialiųjų poreikių turinčiais vaikais, - teigė Raminta Daščiorienė, VšĮ „SocACTIVA“ direktorė ir projekto dalyvės Paulinos mama.

Kokia laipiojimo nauda negalią turinčiam vaikui?

Raminta, Paulinos mama: „Su laipiojimu „susipažinau“ 2014 m. vasarą, kai savo cerebriniu paralyžiumi sergančią dukrą atvedžiau į vaikų vasaros stovyklą VšĮ "Miegantys drambliai". Labai norėčiau pasidžiaugti, kad stovyklos vadovė Inga Kupetytė Bunevičienė nepabūgo prie būrio normalios raidos vaikų priimti ir sutrikimų turintį vaiką. Paulinai tai buvo viena iš šauniausių savaičių gyvenime. Iš pradžių ir aš buvau skeptiškai nusiteikusi, nes ką gali veikti spastiką turintis vaikas laipiojimo stovykloje? Kaip jai pavyks integruotis, ar nebus socialinės atskirties? Ir visos mano baimės buvo veltui, nes Paulina puikiai integravosi ir dabar laipioja ne tik ji, bet ir jos mokyklos draugai. Laipiojimas – puiki specialiųjų poreikių turinčių vaikų užimtumo galimybė, suteikianti begalę teigiamų emocijų, pasitikėjimo savo jėgomis, skatinanti saviraišką, bendravimą ir bendradarbiavimą. Tai taip pat nenuobodi mankšta fizinių gebėjimų atstatymui bei palaikymui, savarankiškumo ugdymui“.

Projekto „Aš galiu laipioti“ užduotys:

-         -  propaguojant savanorystės ir praktikos vietos idėją, pritraukti į projektą savanorius ir praktikantus, specialistus, neįgaliuosius.

-          - pritraukti žmones su negalia ir pasiūlyti jiems naują terapijos, sporto ir laisvalaikio praleidimo būdą.

Projektas gali būti vystomas, orientuojantis į skirtingas negalias (sutrikusi raida, cerebrinis paralyžius, Dauno sindromas, genetinės ligos, autizmas, protinė negalia ir kt.) turinčius vaikus ir suaugusius:

-          - žmonės su fizine negalia gali siekti profesionalaus sporto aukštumų;

-          - žmonėms su psichine negalia laipiojimas veikia kaip terapija bei socialinė integracija, tai puiki  laisvalaikio praleidimo forma;

-          - žmonėms su mišriais specialiaisiais poreikiais – reabilitacija (mankšta bei socializacija).

Taip pat siekiama pritraukti neįgaliųjų organizacijas, skleidžiant naujos terapijos idėjas ir dalinantis patirtimi diegti šias naujas reabilitacijos formas į gyvenimą.  

 „Pamatę realybėje, kas tai yra neįgaliųjų laipiojimas, teigiamų emocijų apimtus veidus,  nusprendėme skirti piniginę paramą šiam projektui. Tikimės, kad būsime ne vieninteliai“, - vylėsi AB „Ortopedijos technika“ medicinos ir komercijos direktorė Rasa Petrikienė.

Kaip teigė VšĮ „Miegantys drambliai“ vadovė Inga Kupetytė Bunevičienė, „Esam pirmieji, bet jokiu būdu nesiekiam būti vieninteliai, užsiimantys šia veikla. Negalią turintys dažniausiai turi ribotas veiklos galimybes, o mūsų siekis – praplėsti jas. Esame atvirti ir pasiruošę padėti, dalindamiesi savo patirtimi. Kviečiame kreiptis turinčius negalią ir neįgaliųjų organizacijas, kad galėtų atvykti išbandyti šią veiklą“.

Renginio metu projekto dalyviai taip pat sportavo ir su šunimis. „Šunys - vieni iš mėgstamiausių mankštos draugų, puikūs motyvatoriai, nuobodžią mankštą paverčiantys smagiu užsiemimu“, - teigė Raminta Daščiorienė, VšĮ „SocACTIVA“ vadovė, terapijos su šunimis propaguotoja.  

Renginyje dalyvavo virš 50 žmonių: ne tik projekto dalyviai, bet ir kiti specialiųjų poreikių turintys vaikai su tėveliais, atstovai iš Kauno krašto neįgaliųjų sąjungos, Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos “Kauno viltis“, Kauno specialiosios mokyklos, Asociacijos „Šviesos dirbtuvėlės“, Kauno miesto savivaldybės Socialinių paslaugų, Kūno kultūros ir sporto skyrių. Kauno neįgaliojo jaunimo užimtumo centro direktorius Algirdas Šimoliūnas pats asmeniškai, nepaisant to, kad buvo su kostiumu, išbandė laipiojimą ir užsidegė idėja savo vadovaujamame centre įrengti laipiojimo sienelę, kad centro lankytojai čia pat vietoje galėtų sportuoti ir aktyviai leisti laisvalaikį.  

Comments